Cechy dobrego szefa

Mogłoby się wydawać, że dobrego szefa ze świecą szukać. W erze pracownika jednak należy poświęcić więcej uwagi zatrudnionym. Na szczęście bycie cenionym i szanowanym menedżerem nie należy do najtrudniejszych zadań, a ponadto może się nam opłacić. Jakie są cechy dobrego szefa?

Najważniejsze cechy dobrego szefa nie są trudne do zdefiniowania. Jakich zasad warto się trzymać, aby zbudować zespół lojalnych i zmotywowanych pracowników?

I Zdolność do pracy w zespole

Lojalność pracowników determinuje m.in. poziom zaufania zarządzających, który wyraża się w umiejętności delegowania zadań oraz obowiązków. Dobry szef nie obawia się niezależności sprzedawców, ale doskonale odnajduje się również w pracy zespołowej. Tylko w ten sposób firma może osiągać sukcesy.

II Oko do kompetencji

Dobry szef zna mocne strony swoich pracowników, a także potrafi docenić ich potencjał. Bazując na dobrej komunikacji, odpowiedzialny menedżer umie ocenić jakość pracy sprzedawców i wspierać ją poprzez system pochwał i nagród.

III Nawet szef się myli

Nikt nie jest doskonały i każdy popełnia błędy – nawet szefowie. Ważne jest, aby otwarcie przyznawać się do błędów i radzić sobie z nimi poprzez wymianę myśli oraz opinii. Lider nie powinien zamykać się w sobie i stosować spychologii. Ludzkie odruchy czynią szefa bardziej wiarygodnym i lubianym.

IV Dobre pomysły są w cenie

Kreatywność stanowi ważną cechę w każdej branży i profesji. Dobre pomysły sprzedawców nie powinny być dla nas żadnym sekretem. Zachęcajmy naszych pracowników do dzielenia się opiniami, prowokujmy „burze mózgów”. Dobry szef wdraża najlepsze pomysły, dyskutuje o nich i pomaga biznesowi się rozwijać.

V Pochwała dźwignią handlu

Czasy się zmieniają, a pracownicy ciągle za rzadko słyszą pochwały od swoich przełożonych. Tymczasem dobrego szefa definiuje zdolność do doceniania wysiłku włożonego w pracę. Zarządca powinien umieć nagrodzić personel za osiągnięcia. Sprzedawcy również powinni wzajemnie się motywować, nie zapominając, że cała ekipa gra zawsze do tej samej bramki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *