Cechy dobrego szefa

Mogłoby się wydawać, że dobrego szefa ze świecą szukać. W erze pracownika jednak należy poświęcić więcej uwagi zatrudnionym. Na szczęście bycie cenionym i szanowanym menedżerem nie należy do najtrudniejszych zadań, a ponadto może się nam opłacić. Jakie są cechy dobrego szefa?

Najważniejsze cechy dobrego szefa nie są trudne do zdefiniowania. Jakich zasad warto się trzymać, aby zbudować zespół lojalnych i zmotywowanych pracowników?

I Zdolność do pracy w zespole

Lojalność pracowników determinuje m.in. poziom zaufania zarządzających, który wyraża się w umiejętności delegowania zadań oraz obowiązków. Dobry szef nie obawia się niezależności sprzedawców, ale doskonale odnajduje się również w pracy zespołowej. Tylko w ten sposób firma może osiągać sukcesy.

II Oko do kompetencji

Dobry szef zna mocne strony swoich pracowników, a także potrafi docenić ich potencjał. Bazując na dobrej komunikacji, odpowiedzialny menedżer umie ocenić jakość pracy sprzedawców i wspierać ją poprzez system pochwał i nagród.

III Nawet szef się myli

Nikt nie jest doskonały i każdy popełnia błędy – nawet szefowie. Ważne jest, aby otwarcie przyznawać się do błędów i radzić sobie z nimi poprzez wymianę myśli oraz opinii. Lider nie powinien zamykać się w sobie i stosować spychologii. Ludzkie odruchy czynią szefa bardziej wiarygodnym i lubianym.

IV Dobre pomysły są w cenie

Kreatywność stanowi ważną cechę w każdej branży i profesji. Dobre pomysły sprzedawców nie powinny być dla nas żadnym sekretem. Zachęcajmy naszych pracowników do dzielenia się opiniami, prowokujmy „burze mózgów”. Dobry szef wdraża najlepsze pomysły, dyskutuje o nich i pomaga biznesowi się rozwijać.

V Pochwała dźwignią handlu

Czasy się zmieniają, a pracownicy ciągle za rzadko słyszą pochwały od swoich przełożonych. Tymczasem dobrego szefa definiuje zdolność do doceniania wysiłku włożonego w pracę. Zarządca powinien umieć nagrodzić personel za osiągnięcia. Sprzedawcy również powinni wzajemnie się motywować, nie zapominając, że cała ekipa gra zawsze do tej samej bramki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *