Rynek produktów ekologicznych na świecie przekroczył próg 81,6 miliarda dolarów, podczas gdy jeszcze w 2000 roku jego wartość wynosiła niespełna 8 miliardów dolarów – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego FiBL
Obecnie ekologiczne gospodarstwa funkcjonują już w 179 krajach świata i zajmują łączną powierzchnię niemal 60 milionów hektarów, tymczasem w 1999 roku według danych FiBL funkcjonowały one na obszarze 11 milionów hektarów! Rolnictwo ekologiczne na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Należy jednak podkreślić, że certyfikowane gospodarstwa to zaledwie 1,1% wszystkich terenów rolnych na świecie.
Mimo to dla handlu produktami ekologicznymi można wysunąć bardzo optymistyczne prognozy. Jak podaje FiBL, na świecie działa współcześnie 2,4 miliona producentów z certyfikatem rolnictwa ekologicznego, podczas gdy u progu XXI wieku było ich zaledwie 200 tysięcy.
Globalny rynek żywności ekologicznej wycenia się aktualnie na 81,6 miliarda dolarów, co stanowi równowartość 75 miliardów euro, natomiast tempo jego wzrostu utrzymuje się na poziomie 10% – wynika z najnowszego raportu FiBL. W samych Stanach Zjedoczonych sprzedaż certyfikowanych artykułów spożywczych sięgnęła pułapu 40 miliardów dolarów, a w Niemczech – drugim co do wielkości rynku na świecie – 9,5 miliarda dolarów. Najwięcej jednak na zakup tych produktów w ciągu roku przeznaczają Szwajcarzy – 291 dolarów per capita, Duńczycy – 212 dolarów na głowę i Szwedzi –196 dolar4ów.
W Polsce branża EKO także się rozwija. Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego szacuje, że nasz rodzimy rynek osiągnął już wartość 167 milionów euro, a więc ok. 735 milionów złotych, natomiast wartość eksportu ekoproduktów z Polski w 2016 r. wyniosła aż 255 milionów euro. Nasz kraj pozostaje też wiodącym na świecie producentem ekologicznych owoców strefy umiarkowanej i liderem w produkcji certyfikowanych jabłek.