Magazyn – strategiczne miejsce

Może nie powalać wyglądem, a nasi klienci w zasadzie nie mają do niego wstępu, ale nasz magazyn i jego funkcjonowanie mogą mieć ogromny wpływ na nasze wyniki. W zasadzie można uznać, że zaplecze magazynowe to centrum zarządzania sklepem ekologicznym.

Magazyn naszego sklepu okazuje się często jego biurem, pracownią, miejscem ważnych spotkań, odbioru dostaw i przechowywania towaru. W związku z tym zarządzanie powierzchnią magazynową nie należy do najłatwiejszych wyzwań, a funkcjonowanie zaplecza rzutuje na zaopatrzenie sklepu oraz jego wyniki sprzedażowe. Jak zarządzać magazynem, aby ciągle pracował na nasz sukces?

  1. Wertykalna przestrzeń

Organizując zaplecze magazynowe, nie ograniczajmy się do podłogi. Nawet jeżeli magazyn ma niewysoki sufit, postarajmy się o bardziej wertykalne rozmieszczenie towaru. Umieszczenie paczek na wyższych półkach zwolni przestrzeń na podłodze, co umożliwi personelowi swobodniejsze przemieszczanie się. To też znacząco usprawni pracę sprzedawcom i innym pracownikom. Nie zapomnijmy oczywiście zainwestować w solidne stołki i drabiny dobrej jakości, aby uczynić pracę bezpieczniejszą.

  1. Im wyżej, tym lżej

Cięższe towary ustawiajmy zawsze bliżej podłogi, a lżejsze i mniejsze – bliżej sufitu. Zróbmy to przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszego oraz sprzedawców. Takie ustawienie produktów pozwoli nam zapobiec upadaniu paczek i urazom personelu. Ułożenie mniejszych paczek z dala od podłogi ułatwi też utrzymanie ładu i porządku na magazynowych półkach.

  1. Hity na front

Najlepiej rotujące produkty przenieśmy blisko wyjścia z magazynu. Dzięki temu będziemy mogli łatwo i szybko przenieść je na salę sprzedaży. Warto też przeznaczyć jeden pojemnik, karton lub półkę na największe sprzedażowe hity i ustawić je w miejscu pozwalającym na łatwe uzupełnianie braków w ekspozycji lub bezpośrednie podanie klientowi poszukiwanego produktu. Stworzenie takiej półki pozwoli nam też lepiej zorientować się w naszych trendach sprzedażowych.

  1. Dobre zarządzanie

Jeżeli rotacja produktów w naszym sklepie jest duża, warto rozważyć zakup oprogramowania do zarządzania magazynem WMS. Takie rozwiązanie pomoże nam np. precyzyjnie ustalić, jak dużo towaru potrzebujemy zamówić i w jakim terminie. W ten sposób nasz magazyn nie będzie przepełniony, co ułatwi personelowi merchandising. Tego rodzaju software często upraszcza też przeprowadzanie inwentaryzacji, a ponadto pozwala zaoszczędzić czas.

  1. Odpowiednie oznaczenie

Kluczem do sprawnego funkcjonowania w magazynie jest dopracowany system ekspozycji towaru. Wszystkie dostarczone produkty powinny zostać podzielone na kategorie według ich przeznaczenia i miejsca ekspozycji. Bardzo ważne, aby wszystkie strefy i kategorie zostały odpowiednie oznaczone, zwłaszcza gdy oferujemy w sprzedaży wiele indeksów produktowych. Dobrym pomysłem może okazać się wręczenie pracownikom mapek lub rozpiski rozmieszczenia wszystkich produktów znajdujących się na zapleczu magazynowym.

  1. Sukces tkwi w szczegółach

Nasi klienci nie mają wstępu na zaplecze magazynowe. Niemniej jednak właściwe oświetlenie tej części sklepu jest bardzo ważne, m.in. ze względów bezpieczeństwa pracy. Jasne światło sprzyja też aktywności personelu, który dłużej przebywa na powierzchni magazynowej. Przy odpowiednim oświetleniu zmniejsza się ponadto ryzyko zagubienia produktów z dostawy. Takie pomieszczenie łatwiej utrzymać również w czystości. Najlepiej, aby magazyn był klimatyzowany, co będzie nie tylko sprzyjało pracowniczemu morale, ale także umożliwi przechowywanie towarów w optymalnych warunkach.

  1. Narzędzia w zasięgu ręki

Na zapleczu sklepu prawie zawsze dużo się dzieje. Rozpakowywanie, zapakowywanie, owijanie, drukowanie, oznaczanie, przycinanie, itp. Upewniajmy się regularnie, że wszystkie niezbędne narzędzia do pracy, począwszy od nożyków, poprzez metkownice, pieczątki, na nożycach i dziurkaczach, zawsze znajdują się na swoim miejscu i są odpowiednio opisane.

  1. Otwarta przestrzeń

Abyśmy mogli sprawnie odbierać zamówienia, postarajmy się stworzyć w przestrzeni naszego magazynu otwarty obszar dla dostaw. Dobrym sposobem ułatwiającym rozładunek może okazać się ustawienie blatu na dogodnej dla pracowników wysokości i wydzielenie odpowiedniego obszaru, gdzie można umieścić paczki. To znacznie przyspieszy pracę magazynu, a sprzedawcy będą mogli poświęcić więcej uwagi kupującym. Można też pokusić się o zainwestowanie w mobilne regały, które po skończonej pracy będzie przenieść w inne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *